Cele mai tari mamici
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Pofta de dulce

+3
eliza
tatia_p
mira
7 participanți

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

Pofta de dulce - Pagina 2 Empty Re: Pofta de dulce

Mesaj Scris de mira Sam Feb 04, 2012 1:27 pm

azi "calc stramb", salivez de aseara, asa ca ma duc sa execut un tort Razz simplu, banal de simplu Very Happy
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

LE. Din partea mea tarta asta are nota 11! E geniala Shocked nu va pot descrie in ce hal e de pufoasa, aromata...MINUNATA. ff simplu de facut, rezultat peste toate asteptarile mele..ce poti face domnule din banalii astia de cartofi Laughing


Ultima editare efectuata de catre mira in Sam Feb 04, 2012 8:02 pm, editata de 1 ori
mira
mira
Membru
Membru

Mesaje : 542
Puncte : 547
Reputatie : 3
Data de inscriere : 12/09/2011

Sus In jos

Pofta de dulce - Pagina 2 Empty Re: Pofta de dulce

Mesaj Scris de mira Sam Feb 04, 2012 1:30 pm

si tot din categoria asta [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
mira
mira
Membru
Membru

Mesaje : 542
Puncte : 547
Reputatie : 3
Data de inscriere : 12/09/2011

Sus In jos

Pofta de dulce - Pagina 2 Empty Re: Pofta de dulce

Mesaj Scris de tatia_p Mar Feb 07, 2012 2:57 pm

sa nu pierdem trufele delicioase scrise de rosapink Smile
Si pentru ca tot vorbiti de retete vegan, iata peste ce am dat recent si ce am de gand sa incerc in seara asta: trufe vegan.

1/4ceasca lapte de cocos
2cesti ciocolata neagra razuita
1/4ceasca + 2linguri ulei/unt de cocos
1/3ceasca cacao, alune/nuci pisate, sau fulgi de cocos

Se incalzeste laptele pe aragaz, si cand e fierbinte se adauga ciocolata si untul/uleiul de cocos, si se amesteca bine. Cand toate ingredientele sunt complet amestecate, se transfera totul intr-o tava/bol si se da la frigider, pana se raceste bine. Cu o lingura sau un scooper de inghetata se scot trufele, si se tavalesc fie prin cacao, fulgi de cocos, sau nuci/alune pisata. Se pot tine in frigider 2-3 saptamani.

Bon apetit .
tatia_p
tatia_p
Junior
Junior

Mesaje : 366
Puncte : 371
Reputatie : 0
Data de inscriere : 12/09/2011

Sus In jos

Pofta de dulce - Pagina 2 Empty Re: Pofta de dulce

Mesaj Scris de tatia_p Mar Feb 07, 2012 3:00 pm

azi mi-am fiert niste mei in lapte, cred ca nu l-am lasat destul, nu prea m a incantat Razz
vreau sa incerc tarta, poate va avea mai mult succes Smile deseara il las la inmuiat si maine la treaba.
tatia_p
tatia_p
Junior
Junior

Mesaje : 366
Puncte : 371
Reputatie : 0
Data de inscriere : 12/09/2011

Sus In jos

Pofta de dulce - Pagina 2 Empty Re: Pofta de dulce

Mesaj Scris de rosapink Mar Feb 07, 2012 3:30 pm

Tatia, mi-ai luat-o inainte si ai pus reteta de trufe aici. Merci Smile. Eu n-am mai apucat sa le fac aseara ca nu am gasit unt de cocos (am vazut la un alt magazin, dar nu e in drum spre casa, si acolo nu prea ajung decat in weekend), dar nu ma las pana nu le incerc. Intre timp am facut orez cu lapte de cocos si a iesit delicios. Eu sunt mare consumatoare de scortisoara, asa ca am fost darnica cu scortisoara si... pentru ca-mi place si dulceata, am pus si putina dulceata de visine in orez si a iesit suuuper. Si domnisoara a savurat.

1/2 ceasca de orez, spalat
2 cesti de lapte de cocos (se poate face si cu soia, sunt sigura, doar ca eu sunt alergica la soia)
1/3 ceasca de zahar (se poate varia cantitatea in functie de preferintele )
1/2 lingura de scortisoara (pentru cele/cei care tolereaza Smile )
1/2 lingura de esenta de vanilie

Ma rog, scortisoara si vanilia se pun de fapt dupa gust, si la fel si zaharul. Se pun intr-o craticioara orezul, laptele, zaharul si se lasa la fiert pana se inmoaie orezul (daca mai trebuie lichid, se poate adauga apa). Dupa ce fierbe bine orezul, se adauga scortisoara si vanilia. Se serveste ori cald, ori rece, ori cu bobul intreg ori dat prin blender pentru o consistenta mai smooth Smile.

rosapink
rosapink
Nou-venit
Nou-venit

Mesaje : 55
Puncte : 55
Reputatie : 0
Data de inscriere : 19/10/2011
Localizare : The Peach State

Sus In jos

Pofta de dulce - Pagina 2 Empty Re: Pofta de dulce

Mesaj Scris de mira Mar Feb 07, 2012 5:30 pm

eu am facut ieri o prajitura "clasica"...sa-mi pice dintii de dulce, cu caramel si nuci prajite, crema sde oua, unt, ceva mai greu nu cred ca puteam gasi. am zis ca fac pt sora-.mea si pt el....dar dupa cat timp am petrecut acolo si dupa cum m-am simtit dupa ea am zis clar, or trece ani pana mai fac What a Face

tatia, meiul eu l-am facut la cuptor, insa fiert inainte in apa, cu mar ras bagatulterior si condimente dupa gust. cu laote normal eu sunt sigura ca nu mi-ar placea, deci depinde si de gusturi.
mira
mira
Membru
Membru

Mesaje : 542
Puncte : 547
Reputatie : 3
Data de inscriere : 12/09/2011

Sus In jos

Pofta de dulce - Pagina 2 Empty Re: Pofta de dulce

Mesaj Scris de tatia_p Mier Feb 08, 2012 3:41 pm

am facut si eu tarta cu mei si cioco falsa
ce sa zic, nu m-a sedus deloc Rolling Eyes nu e rea dar nici nu-mi inlocuieste dulcele pt ca a mea nu a iesit deloc dulce Crying or Very sad . nu am avut curmale si am pus niste merisoare ca nu aveam nimic sa inlocuiesc si 2 linguri de zahar galben(asa se numeste aici, cred ca e de trestie). Sa numai spun ca mi s-a pleostit cand am vrut s-o scot dar aici vina a fost a mea ca am incercat s-o scot calda Embarassed apoi am vazut ca trebuie s-o las sa se raceasca complet.
dar cred ca daca pun o lingura de miere peste felia de tarta merge bine Razz
tatia_p
tatia_p
Junior
Junior

Mesaje : 366
Puncte : 371
Reputatie : 0
Data de inscriere : 12/09/2011

Sus In jos

Pofta de dulce - Pagina 2 Empty Re: Pofta de dulce

Mesaj Scris de mira Mier Feb 08, 2012 4:35 pm

curmale, daca nu ai, nule maiinclocuiesti cuniciun alt fruct uscat, pui zahar nai bine. mie mi_a iesit prea dulce pt ca am suplimentat curmalele din reteta in ideea ca sa nu fie prea putin dulce..si apoi a iesit prea de tot Laughing au o putere ff mare de indulcire, de aceea daca le-ai inlocuit cu merisoare nu ma mir.

mai ales cand esti la prima incercare poti gresi multe, eu am acum greseli invatate din fiecare reteta, ramane doar sa le mai repet Smile
mira
mira
Membru
Membru

Mesaje : 542
Puncte : 547
Reputatie : 3
Data de inscriere : 12/09/2011

Sus In jos

Pofta de dulce - Pagina 2 Empty Re: Pofta de dulce

Mesaj Scris de tatia_p Mier Feb 08, 2012 4:54 pm

deci am mancat o felie cu niste miere peste si un praf de scortisoara, buuuna.
nu stiam ca curmalele sunt asa de importante Rolling Eyes
am vazut ca in multe retete vegan se cere curmale chiar si in lapte de migdale.. bn eu si laptele l-am facut fara gurmale dar mi-a placut Smile
tatia_p
tatia_p
Junior
Junior

Mesaje : 366
Puncte : 371
Reputatie : 0
Data de inscriere : 12/09/2011

Sus In jos

Pofta de dulce - Pagina 2 Empty Re: Pofta de dulce

Mesaj Scris de mira Vin Feb 10, 2012 7:46 pm

azi am facut o improvizatie, dar sunt multumita, tine de dulce Very Happy

o cana buna de cereale cu musli inmuiate in apa, o lingura sanatoasa de miere, o lingura de cocos ca atat am mai avvut, o lingur plina de cafea instant de cereale, un praf de scortisoara, un zahar vanilinat si 2-3 linguri unt de cacao topit.

le-am bagat in blender, am format bilute si le-am tavalit prin nuca si samburi de pin macinati. e chiar bun Smile pacat ca nu am avut nimic fructe uscate, cred ca iesea genial!! sau macar o banana de bagam, ca tuta, am uitat de ele Laughing
mira
mira
Membru
Membru

Mesaje : 542
Puncte : 547
Reputatie : 3
Data de inscriere : 12/09/2011

Sus In jos

Pofta de dulce - Pagina 2 Empty Re: Pofta de dulce

Mesaj Scris de tatia_p Vin Feb 17, 2012 10:11 am

am facut tocanita de ciuperci cu amaranth
o ceapa, un morcov,250gr ciuperci, o cana de amaranth si 25 gr unt, am calit ceapa in unt,am adaugat morcovul rondele si ciupercile taiate bucati mai mari, am pus cana de amaranth si 3 cani de apa, am fiert sub capac pana s-a evaporat apa. Foarte buna a iesit, ah eu am condimentat cu delicat.
rezultatul Razz
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Uploaded with [URL=http://imageshack
tatia_p
tatia_p
Junior
Junior

Mesaje : 366
Puncte : 371
Reputatie : 0
Data de inscriere : 12/09/2011

Sus In jos

Pofta de dulce - Pagina 2 Empty Re: Pofta de dulce

Mesaj Scris de tatia_p Vin Feb 17, 2012 10:12 am

am gasit si-o reteta de floricele din amaranth, trebuie sa incerc Razz
tatia_p
tatia_p
Junior
Junior

Mesaje : 366
Puncte : 371
Reputatie : 0
Data de inscriere : 12/09/2011

Sus In jos

Pofta de dulce - Pagina 2 Empty Re: Pofta de dulce

Mesaj Scris de andrada Lun Feb 20, 2012 9:26 am

ok, oficial ma inscriu si eu la retele astea, numa`tre`sa merg sa fac aprovizionarea Smile) ca deja prea se papa dulce la mine in casa Very Happy Very Happy
andrada
andrada
Junior
Junior

Mesaje : 209
Puncte : 211
Reputatie : 0
Data de inscriere : 19/10/2011
Varsta : 43

http://gustoscuandrada.blogspot.com/

Sus In jos

Pofta de dulce - Pagina 2 Empty Re: Pofta de dulce

Mesaj Scris de DanaK Lun Feb 20, 2012 2:45 pm

Sa stie Ina ce balamuc se face aici cu retetele ei Very Happy

Si eu trebuie sa fac din astea mai sanatoase , ne-am saturat de clementine si kiwi si banane , nu mai reusesc sa-i fa sa manance sanatos pe astia ai mei , numa cartofi , carne si prajitura de cioco viseaza Mad Mad
noh si va dati seama ca nu stau sa-mi fac mie separat si ma porcesc cu ei

DanaK
Nou-venit
Nou-venit

Mesaje : 125
Puncte : 125
Reputatie : 0
Data de inscriere : 12/09/2011

Sus In jos

Pofta de dulce - Pagina 2 Empty Re: Pofta de dulce

Mesaj Scris de tatia_p Vin Feb 24, 2012 11:06 am

Andrada, te-ai aprovizionat? Very Happy te asteptam pe aici ca ai talent in a gati, sa ne incanti cu retete bune si sanatoase.
Dana, asa si eu..ma saboteaza sotul, iar Patri ii calca pe urme, il imita la papa si rar o fac sa consume fructe dar ar mancat cat la cot cu ta-su prosciuto,somon fume,sunculita..
tatia_p
tatia_p
Junior
Junior

Mesaje : 366
Puncte : 371
Reputatie : 0
Data de inscriere : 12/09/2011

Sus In jos

Pofta de dulce - Pagina 2 Empty Re: Pofta de dulce

Mesaj Scris de mira Sam Feb 25, 2012 9:09 am

ia uitati aici deliciu [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
cu prima ocazie trebuie sa-mi iau arahide crude, pana acum nu mi-a trecut prin cap ce-as putea face cu ele Embarassed
mira
mira
Membru
Membru

Mesaje : 542
Puncte : 547
Reputatie : 3
Data de inscriere : 12/09/2011

Sus In jos

Pofta de dulce - Pagina 2 Empty Re: Pofta de dulce

Mesaj Scris de mira Lun Feb 27, 2012 1:52 pm

inca ceva care ma atrage
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
numai sa vina odata comanda facuta in urma cu 2 saptamani, nu mi-o pot livra pana la inceputul lui martie si am cam ramas fara stoc Rolling Eyes
mira
mira
Membru
Membru

Mesaje : 542
Puncte : 547
Reputatie : 3
Data de inscriere : 12/09/2011

Sus In jos

Pofta de dulce - Pagina 2 Empty Re: Pofta de dulce

Mesaj Scris de tatia_p Sam Mar 17, 2012 5:07 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

am mesterit sapt. trecuta unt de arahide si biscuiti, pe cand mi-am amintit sa fac poze doar cateva linguri mi-au mai ramas din unt pt ca am facut jumate de doza(125).

si totusi nu-mi iese sa pun imaginea direct Rolling Eyes
tatia_p
tatia_p
Junior
Junior

Mesaje : 366
Puncte : 371
Reputatie : 0
Data de inscriere : 12/09/2011

Sus In jos

Pofta de dulce - Pagina 2 Empty Re: Pofta de dulce

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum