Cele mai tari mamici
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Alaptarea

2 participanți

In jos

Alaptarea  Empty Alaptarea

Mesaj Scris de eliza Vin Sept 21, 2012 5:18 pm

Propun sa dezbatem acest subiect: alaptarea
Va propun o prima intrebare: credeti ca exista o varsta optima pt alaptarea unui copil? daca da, de ce?
Fetita mea are 1,2 ani si eu inca o alaptez, ma bucur nespus ca am ajuns pana aici si inca 3 luni sigur o mai fac, apoi o sa vad. Nu cred ca exista o varsta optima dar totusi consider ca la 2 ani + copilul trebuie sa renunte la tzi tzi.

eliza
Junior
Junior

Mesaje : 420
Puncte : 447
Reputatie : 1
Data de inscriere : 07/11/2011
Varsta : 39
Localizare : o lume minunata

Sus In jos

Alaptarea  Empty Re: Alaptarea

Mesaj Scris de eliza Sam Sept 22, 2012 3:59 pm

Fiind un topic exclusiv alaptarii, cred ca ar fi util o imagine cu cele mai bune pozitii pentru alaptat:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

eliza
Junior
Junior

Mesaje : 420
Puncte : 447
Reputatie : 1
Data de inscriere : 07/11/2011
Varsta : 39
Localizare : o lume minunata

Sus In jos

Alaptarea  Empty Re: Alaptarea

Mesaj Scris de mira Sam Sept 22, 2012 4:29 pm

eliza a scris:Propun sa dezbatem acest subiect: alaptarea
Va propun o prima intrebare: credeti ca exista o varsta optima pt alaptarea unui copil? daca da, de ce?
Fetita mea are 1,2 ani si eu inca o alaptez, ma bucur nespus ca am ajuns pana aici si inca 3 luni sigur o mai fac, apoi o sa vad. Nu cred ca exista o varsta optima dar totusi consider ca la 2 ani + copilul trebuie sa renunte la tzi tzi.
io zic ca OMS-ul: 2 ani si mai mult, daca mama si copilul vor Smile

daca se alege intarcarea (copilul se poate intarca singur chiar in jurul vartei de un an, un an jumate, mai inainte daca se intampla cel mai probabil a fost o greva a suptului pe care mama nu a putut-o descifra corect, dar asta nu e atat vina ei, cat a celor care ar trebuie sa ajute/sustina alaptarea) preferabil sa fie treptat, cu multa intelegere, calm, chiar daca e mult mai greu decat cele care aleg sa lase copilul la bunici pt cateva zile bune in speranta ca uita de tzitzi. uita, dar e fortat sa uite, si ramane cu o trauma pt toata viata, aceea ca oricand cei pe care te bazezi cel mai mult/ii iubesti cel mai mult te pot lasa balta. si nu spun vorbe mari, e doar realitatea.

asadar eu pot intelege absolut orice situatie, inclusiv aceea de a refuza sa alaptezi, pt ca stiu cazuri, dar ma doare si ma revolta foarte mult cand aud de cazuri de genul asta, plasat copilul o vreme ca sa se realizeze brusc procesul de intarcare, chipurile, sa nu lungesti durerea. Sad ba tocmai ca asa se permanentizeaza, chiar daca trece in subconstient...
mira
mira
Membru
Membru

Mesaje : 542
Puncte : 547
Reputatie : 3
Data de inscriere : 12/09/2011

Sus In jos

Alaptarea  Empty Re: Alaptarea

Mesaj Scris de eliza Sam Sept 22, 2012 4:35 pm

mira a scris:
eliza a scris:Propun sa dezbatem acest subiect: alaptarea
Va propun o prima intrebare: credeti ca exista o varsta optima pt alaptarea unui copil? daca da, de ce?
Fetita mea are 1,2 ani si eu inca o alaptez, ma bucur nespus ca am ajuns pana aici si inca 3 luni sigur o mai fac, apoi o sa vad. Nu cred ca exista o varsta optima dar totusi consider ca la 2 ani + copilul trebuie sa renunte la tzi tzi.
io zic ca OMS-ul: 2 ani si mai mult, daca mama si copilul vor Smile

daca se alege intarcarea (copilul se poate intarca singur chiar in jurul vartei de un an, un an jumate, mai inainte daca se intampla cel mai probabil a fost o greva a suptului pe care mama nu a putut-o descifra corect, dar asta nu e atat vina ei, cat a celor care ar trebuie sa ajute/sustina alaptarea) preferabil sa fie treptat, cu multa intelegere, calm, chiar daca e mult mai greu decat cele care aleg sa lase copilul la bunici pt cateva zile bune in speranta ca uita de tzitzi. uita, dar e fortat sa uite, si ramane cu o trauma pt toata viata, aceea ca oricand cei pe care te bazezi cel mai mult/ii iubesti cel mai mult te pot lasa balta. si nu spun vorbe mari, e doar realitatea.

asadar eu pot intelege absolut orice situatie, inclusiv aceea de a refuza sa alaptezi, pt ca stiu cazuri, dar ma doare si ma revolta foarte mult cand aud de cazuri de genul asta, plasat copilul o vreme ca sa se realizeze brusc procesul de intarcare, chipurile, sa nu lungesti durerea. Sad ba tocmai ca asa se permanentizeaza, chiar daca trece in subconstient...
Sincer, Alaptarea  1594948996 nu stiam de asa ceva si chiar e bine de stiut. NU m-am gandit vreodata ca metoda de a-mi intarca copilul ar fi plasarea la niste rude, dar mi-am impus ca atunci cand va fi momentul o sa reactionez cu calm si cu rabdare desi imi imag ca va fi cam greu Alaptarea  570787042

eliza
Junior
Junior

Mesaje : 420
Puncte : 447
Reputatie : 1
Data de inscriere : 07/11/2011
Varsta : 39
Localizare : o lume minunata

Sus In jos

Alaptarea  Empty Re: Alaptarea

Mesaj Scris de mira Sam Sept 22, 2012 5:02 pm

e greu, sigur ca e greu...dar si noi preferam ca la greu cei dragi sa ne fie alaturi, nu sa ne lase de izbeliste...


si sa alaptezi dupa o anumita varsta poate fi greu...daca alaptezi impotriva vointei tale, numai in ideea ca e mai sanatos, daca te simti presata de cei din jur, daca ai in minte niste standarde si ti-e greu sa te tii de ele etc.

pot spune doar ca la 2 ani si 8 luni alta este alaptarea, cu zile in sir in care suge doar la somn sau la trezire....dar si cu reveniri in care cere des, de plictiseala, de bolnava, de speriata etc. eu inca ma bucur sa ii pot oferir asta fara sa ma simt presata, nu exista durere care s anu treaca cu tztzi. dar am noroc si cu el, in momentele in care vad ca suge de plictiseala (de ex ploua si stam mult in casa), il chem sa o ia "de pe capul meu" si uite-asa asa ma relaxez Very Happy
mira
mira
Membru
Membru

Mesaje : 542
Puncte : 547
Reputatie : 3
Data de inscriere : 12/09/2011

Sus In jos

Alaptarea  Empty Re: Alaptarea

Mesaj Scris de eliza Sam Sept 22, 2012 5:13 pm

mira a scris:e greu, sigur ca e greu...dar si noi preferam ca la greu cei dragi sa ne fie alaturi, nu sa ne lase de izbeliste...


si sa alaptezi dupa o anumita varsta poate fi greu...daca alaptezi impotriva vointei tale, numai in ideea ca e mai sanatos, daca te simti presata de cei din jur, daca ai in minte niste standarde si ti-e greu sa te tii de ele etc.

pot spune doar ca la 2 ani si 8 luni alta este alaptarea, cu zile in sir in care suge doar la somn sau la trezire....dar si cu reveniri in care cere des, de plictiseala, de bolnava, de speriata etc. eu inca ma bucur sa ii pot oferir asta fara sa ma simt presata, nu exista durere care s anu treaca cu tztzi. dar am noroc si cu el, in momentele in care vad ca suge de plictiseala (de ex ploua si stam mult in casa), il chem sa o ia "de pe capul meu" si uite-asa asa ma relaxez Very Happy
Smile Sincera sa fiu, eu nu am regrete in leg alaptarii, ba chiar consider ca ne-a apropiat f mult una de alta si ei i-a adus/ii aduce multe beneficii

eliza
Junior
Junior

Mesaje : 420
Puncte : 447
Reputatie : 1
Data de inscriere : 07/11/2011
Varsta : 39
Localizare : o lume minunata

Sus In jos

Alaptarea  Empty Re: Alaptarea

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum