Cele mai tari mamici
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Dulciuri pentru copii

2 participanți

In jos

Dulciuri pentru copii Empty Dulciuri pentru copii

Mesaj Scris de eliza Sam Sept 22, 2012 6:03 pm

Ce parere aveti despre dulciurile din comert pentru copii? Le dati? Dar cele preparate in casa? Care credeti ca e varsta optima pt a da copilului dulce?

eliza
Junior
Junior

Mesaje : 420
Puncte : 447
Reputatie : 1
Data de inscriere : 07/11/2011
Varsta : 39
Localizare : o lume minunata

Sus In jos

Dulciuri pentru copii Empty Re: Dulciuri pentru copii

Mesaj Scris de mira Sam Sept 22, 2012 6:26 pm

Daca s-ar putea, din comert n-as da deloc. Dar trebuie sa fim realiste, e uneori absolut imposibil. Asa ca incerc sa ma restrang la a-i oferi exclusiv cand vede la cineva (adica o las sa ia) sau cand stiu ca e prea obosita ca sa am cu cine negocia (desi in principiu evit sa merg la cumparaturi cand e nedormita sau se apropie ora de somn). In rest eu pot colabora destul de usor cu ea, sa-i iau fructe in loc de nu stiu ce minuni....

mai fac si acasa (azi am facut bomboane din migdale, cocos razuit si miere, pt mine sunt deliciu, pt ea nu chiar) in speranta ca de data asta au mai mult succes Very Happy

si am mai comandat azi niste miere cu pudra de roscove de la Reverto, am citit pe blogul unei mame ca are un gust atat de asemanator cu crema de ciocolata incat fetele ei, mari iubitoare de cioco, nu si-aun dat seama ca de fapt nu e cioco Laughing mai multe va spun cand ajunge coletul!


aaa, o "budinca" foarte gustoasa mi-a iesit din pere, banane bine coapte si avocado, tot ff bine copt. daca nu e asa bine copt e o diferenta foarte mare de gust, adica nici pe departe ceva gustos.
mira
mira
Membru
Membru

Mesaje : 542
Puncte : 547
Reputatie : 3
Data de inscriere : 12/09/2011

Sus In jos

Dulciuri pentru copii Empty Re: Dulciuri pentru copii

Mesaj Scris de eliza Sam Sept 22, 2012 6:31 pm

mira a scris:Daca s-ar putea, din comert n-as da deloc. Dar trebuie sa fim realiste, e uneori absolut imposibil. Asa ca incerc sa ma restrang la a-i oferi exclusiv cand vede la cineva (adica o las sa ia) sau cand stiu ca e prea obosita ca sa am cu cine negocia (desi in principiu evit sa merg la cumparaturi cand e nedormita sau se apropie ora de somn). In rest eu pot colabora destul de usor cu ea, sa-i iau fructe in loc de nu stiu ce minuni....

mai fac si acasa (azi am facut bomboane din migdale, cocos razuit si miere, pt mine sunt deliciu, pt ea nu chiar) in speranta ca de data asta au mai mult succes Very Happy

si am mai comandat azi niste miere cu pudra de roscove de la Reverto, am citit pe blogul unei mame ca are un gust atat de asemanator cu crema de ciocolata incat fetele ei, mari iubitoare de cioco, nu si-aun dat seama ca de fapt nu e cioco Laughing mai multe va spun cand ajunge coletul!


aaa, o "budinca" foarte gustoasa mi-a iesit din pere, banane bine coapte si avocado, tot ff bine copt. daca nu e asa bine copt e o diferenta foarte mare de gust, adica nici pe departe ceva gustos.

A mea, inafara de budincile cu paste si cu branza nu stie de dulce. Adica nu i-am dat niciodata ciocolata, prajituri - inafara de biscuiti -chiar de sunt preparate in casa, mai ales cu ciocolata. Nu stiu cand sa ii dau ciocolata, care e varsta optima, dar nu cred ca prea curand.
Si apoi, stiu sigur ca din partea mea nu va pupa acadici si bombonele, care strica dintii. Iar la bomboane nu ma refer la caramele sau la cele cu migdale, ci de-alea de crantanit, plineeee de coloranti.

eliza
Junior
Junior

Mesaje : 420
Puncte : 447
Reputatie : 1
Data de inscriere : 07/11/2011
Varsta : 39
Localizare : o lume minunata

Sus In jos

Dulciuri pentru copii Empty Re: Dulciuri pentru copii

Mesaj Scris de mira Sam Sept 22, 2012 6:38 pm

Crede-ma ca pana la doi ani nu m-am imaginat ca fata mea va manca bomboane pe bat Dulciuri pentru copii 523941562 Dar cresc, vad si inevitabil cer....Iar la noi prin parcuri sa te fereasca dumnezeu, numai tampenii mananca pruncii prin parc Dulciuri pentru copii 1594948996 Ma declar cchiar multumita de Iulia...vede zilnic napolitane, acadele, ciocolata care de care mai atractive, dar nu face urat dupa ele...cere uneori insistent, dar de obicei reusesc sa negociez cu ea sa iau ceva cat mai ok posibil.

Ciocolata i-am dat neagra in speranta ca nu o va manca, nu pe naiba, aia i-o place, nu aia dulce...e fata meaaaa! lol! Dar cred ca mai des de 2 ori pe luna nu mananca..si atunci in cantitati absolut rezonabile. In conditiile in care copiii de varsta ei sunt abonati, zilni!!! la ou kinder, kinder bueno, kinder felie de lapte...si inca asta in cazuri fericite, ca altii numai chestii in toate culorile curcubeului au prin gura Dulciuri pentru copii 570787042
mira
mira
Membru
Membru

Mesaje : 542
Puncte : 547
Reputatie : 3
Data de inscriere : 12/09/2011

Sus In jos

Dulciuri pentru copii Empty Re: Dulciuri pentru copii

Mesaj Scris de eliza Sam Sept 22, 2012 6:42 pm

mira a scris:Crede-ma ca pana la doi ani nu m-am imaginat ca fata mea va manca bomboane pe bat Dulciuri pentru copii 523941562 Dar cresc, vad si inevitabil cer....Iar la noi prin parcuri sa te fereasca dumnezeu, numai tampenii mananca pruncii prin parc Dulciuri pentru copii 1594948996 Ma declar cchiar multumita de Iulia...vede zilnic napolitane, acadele, ciocolata care de care mai atractive, dar nu face urat dupa ele...cere uneori insistent, dar de obicei reusesc sa negociez cu ea sa iau ceva cat mai ok posibil.

Ciocolata i-am dat neagra in speranta ca nu o va manca, nu pe naiba, aia i-o place, nu aia dulce...e fata meaaaa! lol! Dar cred ca mai des de 2 ori pe luna nu mananca..si atunci in cantitati absolut rezonabile. In conditiile in care copiii de varsta ei sunt abonati, zilni!!! la ou kinder, kinder bueno, kinder felie de lapte...si inca asta in cazuri fericite, ca altii numai chestii in toate culorile curcubeului au prin gura Dulciuri pentru copii 570787042
Oh, crede-ma ca stiu cum e, ca si noi mergem prin parcuri. A mea nu stie ce sunt alea deocamdata, doar ca imi amintesc acum o luna, ca eram prin parc, si o fetita de 3 ani!!!!!!! avea o punga de chipsuri in mana. Eram cu mamica ei(o vecina), s-a aplecat spre Samira si voia sa ii dea chipsuri. I-am zis sa nu ii dea pt ca fetita mea nu papa asa ceva... Oricum Samira nu a avut nicio reactie, ceea ce m-a bucurat.

eliza
Junior
Junior

Mesaje : 420
Puncte : 447
Reputatie : 1
Data de inscriere : 07/11/2011
Varsta : 39
Localizare : o lume minunata

Sus In jos

Dulciuri pentru copii Empty Re: Dulciuri pentru copii

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum