Cele mai tari mamici
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Diversificarea...cand, cum, ce?

2 participanți

In jos

Diversificarea...cand, cum, ce? Empty Diversificarea...cand, cum, ce?

Mesaj Scris de eliza Mar Noi 08, 2011 4:23 pm

Pentru ca majoritatea din noi suntem mamici as fi interesata si eu sa aflu cate ceva despre diversificare.

Si inca ceva: daca ati alaptat, cand ati inceput-o???

De exemplu, pediatru ne-a recomandat sa o incepem la 6 luni, ca nu e graba. Noi avem 4 luni.
Dar as vrea sa mai aflu cazuri si sfaturi, pentru ca, cu siguranta o sa imi trebuiasca cand voi incepe diversificarea.

Si cu ce ati inceput-o???

Multumesc frumos Exclamation

eliza
Junior
Junior

Mesaje : 420
Puncte : 447
Reputatie : 1
Data de inscriere : 07/11/2011
Varsta : 39
Localizare : o lume minunata

Sus In jos

Diversificarea...cand, cum, ce? Empty Re: Diversificarea...cand, cum, ce?

Mesaj Scris de mira Mar Noi 08, 2011 4:57 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
il consider unul dintre cele mai faine. cu mentiunea ca cel mai mult conteaya atitudinea ta. daca te gandesti la diversificare ca la x lingurite pe masa nu e potrivit. daca sunt lasati in treaba lor multi bebelusi *ca iulia de ex( prefera laptele de mama pana la un an, abia apoi pot spune ca incepe diversificarea in adevaratul sens al cuvantului..in sensul asta zic ca nu e pentru oricine.

la noi a fost singura cale...si as repeta-o oricand Smile

pentru inceput as zice doar NO STRESS Very Happy lasa copilul sa-ti arate cand e pregatiti...si asta se poate intampla chiar inainte de 6 luni, bnu-s batute in cuie, gata, azi a implinit si de azi incepem. e o varsta absolut relativa, poate incepe la 5, 5 jumate daca ea intinde mainile si baga in gura de curioasa Smile cu siguranta nu va manca un castron Very Happy
mira
mira
Membru
Membru

Mesaje : 542
Puncte : 547
Reputatie : 3
Data de inscriere : 12/09/2011

Sus In jos

Diversificarea...cand, cum, ce? Empty Re: Diversificarea...cand, cum, ce?

Mesaj Scris de eliza Mar Noi 08, 2011 5:11 pm

Mira, multumesc frumos pt site si sfaturi.

A mea inca nu e curioasa prea mult de mancare, sfanta e tzi tzi. Insa, recunosc, nu mananc prin preajma ei pentru ca nu vreau sa ii fac pofta. Smile

eliza
Junior
Junior

Mesaje : 420
Puncte : 447
Reputatie : 1
Data de inscriere : 07/11/2011
Varsta : 39
Localizare : o lume minunata

Sus In jos

Diversificarea...cand, cum, ce? Empty Re: Diversificarea...cand, cum, ce?

Mesaj Scris de mira Mar Noi 08, 2011 5:33 pm

elyze a scris:Mira, multumesc frumos pt site si sfaturi.

A mea inca nu e curioasa prea mult de mancare, sfanta e tzi tzi. Insa, recunosc, nu mananc prin preajma ei pentru ca nu vreau sa ii fac pofta. Smile
ba te-as sfatui sa o faci! cu grija la alimente, normal, sa-i poti da la un moment dat (mai ales legume sau fructe, astea chiar e de dorit sa mananci in preajma, puterea exemplului e cea mai buna "arma". una e curiozitatea, alta e pofta. ea habar n-are ce gust are mancarea Very Happy asadar nu poate sti ca e bun ceva daca nici nu a gustat Razz in plus....pare ciudat, ea pe voi trebuie sa va ved mancand, asa intelege ca e un act natural, firesc, sa te hranesti cu solide..altfel...daca ea nici nu v.a vazut nu stiu cum ar putea trece natural la mesele solide.

dar mai citeste tu pe acolo, o sa te lamuresti mult mai bine decat din ceea ce zic eu Wink
mira
mira
Membru
Membru

Mesaje : 542
Puncte : 547
Reputatie : 3
Data de inscriere : 12/09/2011

Sus In jos

Diversificarea...cand, cum, ce? Empty Re: Diversificarea...cand, cum, ce?

Mesaj Scris de eliza Mar Noi 08, 2011 5:38 pm

mira a scris:
elyze a scris:Mira, multumesc frumos pt site si sfaturi.

A mea inca nu e curioasa prea mult de mancare, sfanta e tzi tzi. Insa, recunosc, nu mananc prin preajma ei pentru ca nu vreau sa ii fac pofta. Smile
ba te-as sfatui sa o faci! cu grija la alimente, normal, sa-i poti da la un moment dat (mai ales legume sau fructe, astea chiar e de dorit sa mananci in preajma, puterea exemplului e cea mai buna "arma". una e curiozitatea, alta e pofta. ea habar n-are ce gust are mancarea Very Happy asadar nu poate sti ca e bun ceva daca nici nu a gustat Razz in plus....pare ciudat, ea pe voi trebuie sa va ved mancand, asa intelege ca e un act natural, firesc, sa te hranesti cu solide..altfel...daca ea nici nu v.a vazut nu stiu cum ar putea trece natural la mesele solide.

dar mai citeste tu pe acolo, o sa te lamuresti mult mai bine decat din ceea ce zic eu Wink

Chiar iti multumesc frumos. Sunt o multime de lucruri pe care trebuie sa le invat Like a Star @ heaven . Si incet-incet, sper eu, voi reusi... Smile

eliza
Junior
Junior

Mesaje : 420
Puncte : 447
Reputatie : 1
Data de inscriere : 07/11/2011
Varsta : 39
Localizare : o lume minunata

Sus In jos

Diversificarea...cand, cum, ce? Empty Re: Diversificarea...cand, cum, ce?

Mesaj Scris de mira Mar Noi 08, 2011 5:47 pm

pe mine m-a ajutat mult gandul ca am un copil unic, deci si felul in care abordeaza solidele e unic. dar nu toata lumea poate sta asa relaxata...sa zicem cand zile in sir un copil de 9 luni suge si atat. eu am stat. si as mai sta. nu am impus, nu am fugit cu lingurita, nu am folosit pacaleli...a trait luni in sir cu tzitzi (si azi e bine cu analizele Smile ). sunt convinsa ca numai asa pot descperi placerea de a manca. lasati in voia lor.

bineinteles ca vor fi si din aceia care din prima zi adora sa manance solidele, se bucura, dau din picioare a bucurie. acolo e simplu. la noi..am facut eu sa fie simplu Very Happy ca daca era sa ma iau dupa altii...apoi fata mea nu trebuia sa manance pana peste vreo 2.-3 ani, ca n-am invatat-o Razz si io am zis asa: cum instinctul de a suge e acolo din prima de zi, asa e si cu solidele, instinctul exista (apuca, gusta eventual, miros, vad textura), nu inseamna insa ca baga ca migu din day one Very Happy

si gata pe azi, ma duc sa fac ceva mancare, nu de alta, dar imediat ma scurg de foame...si fiica-mea imi seamana la rabdare Very Happy (n-ai zice ca-i aia de acum 1 ani care se murdarea cumancarea si atata)
mira
mira
Membru
Membru

Mesaje : 542
Puncte : 547
Reputatie : 3
Data de inscriere : 12/09/2011

Sus In jos

Diversificarea...cand, cum, ce? Empty Re: Diversificarea...cand, cum, ce?

Mesaj Scris de eliza Mar Noi 08, 2011 5:52 pm

mira a scris:pe mine m-a ajutat mult gandul ca am un copil unic, deci si felul in care abordeaza solidele e unic. dar nu toata lumea poate sta asa relaxata...sa zicem cand zile in sir un copil de 9 luni suge si atat. eu am stat. si as mai sta. nu am impus, nu am fugit cu lingurita, nu am folosit pacaleli...a trait luni in sir cu tzitzi (si azi e bine cu analizele Smile ). sunt convinsa ca numai asa pot descperi placerea de a manca. lasati in voia lor.

bineinteles ca vor fi si din aceia care din prima zi adora sa manance solidele, se bucura, dau din picioare a bucurie. acolo e simplu. la noi..am facut eu sa fie simplu Very Happy ca daca era sa ma iau dupa altii...apoi fata mea nu trebuia sa manance pana peste vreo 2.-3 ani, ca n-am invatat-o Razz si io am zis asa: cum instinctul de a suge e acolo din prima de zi, asa e si cu solidele, instinctul exista (apuca, gusta eventual, miros, vad textura), nu inseamna insa ca baga ca migu din day one Very Happy

si gata pe azi, ma duc sa fac ceva mancare, nu de alta, dar imediat ma scurg de foame...si fiica-mea imi seamana la rabdare Very Happy (n-ai zice ca-i aia de acum 1 ani care se murdarea cumancarea si atata)

Ce sa zic, sunt incepatoare si mai invat si eu una alta si cu siguranta Exclamation, daca pitica mea nu va accepta din prima mancare, n-o sa fug dupa ea, ci o sa o las pe ea. Caci atata timp cat ii place lapticul, e ok. Si eu sunt multumita ca alaptez.
Acum, alta problema. Cum e cu schemele pediatrilor?
Spor la facut de-ale gurii si pofta mare!! bounce

eliza
Junior
Junior

Mesaje : 420
Puncte : 447
Reputatie : 1
Data de inscriere : 07/11/2011
Varsta : 39
Localizare : o lume minunata

Sus In jos

Diversificarea...cand, cum, ce? Empty Re: Diversificarea...cand, cum, ce?

Mesaj Scris de eliza Vin Ian 13, 2012 7:18 pm

Noi am inceput diversificarea. Acum, intrebarea mea este urmatoarea: cerealele? Pareri pro sau contra? Ca nu mai stiu ce sa cred...

eliza
Junior
Junior

Mesaje : 420
Puncte : 447
Reputatie : 1
Data de inscriere : 07/11/2011
Varsta : 39
Localizare : o lume minunata

Sus In jos

Diversificarea...cand, cum, ce? Empty Re: Diversificarea...cand, cum, ce?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum