Cele mai tari mamici
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Discutii gustoase

+3
tatia_p
gabiveve
andrada
7 participanți

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

In jos

Discutii gustoase  Empty Discutii gustoase

Mesaj Scris de andrada Lun Noi 14, 2011 10:54 am

Aici fetelor o sa discutam subiectul nostru preferat : Torturile Smile)

Va astept
andrada
andrada
Junior
Junior

Mesaje : 209
Puncte : 211
Reputatie : 0
Data de inscriere : 19/10/2011
Varsta : 43

http://gustoscuandrada.blogspot.com/

Sus In jos

Discutii gustoase  Empty Re: Discutii gustoase

Mesaj Scris de gabiveve Lun Noi 14, 2011 11:01 am

incepe si tu cu baza- blaturile si formele- ce ne recomanzi? Very Happy
gabiveve
gabiveve
Nou-venit
Nou-venit

Mesaje : 91
Puncte : 93
Reputatie : 0
Data de inscriere : 12/09/2011
Varsta : 37

Sus In jos

Discutii gustoase  Empty Re: Discutii gustoase

Mesaj Scris de andrada Lun Noi 14, 2011 11:12 am

ohohoho Gabi, tu vrei sa-mi dai de lucru nu gluma Smile)

Eu dupa numeroase incercari am ajuns la concluzia ca pandispanul este cel care ma satisface cel mai mult cand lucrez cu fondant. Este usor, nu se crapa, nu se faramiteaza si e gustos. Pandispanul, cum il fac eu, il gasiti pe blog, oricum ideea e: cate oua, atatea linguri de faina, atatea lg de zahar. Bat albusurile spuma, pun zaharul treptat, opresc mixerul si continui cu telul, incorporez faina treptat pe care o cern peste albusuri, la sfarsit incorporez galbenusurile pe care le-am spart si le-am amestecat usor cu furculita. Si gata, cuptor preincazit, foc mare ca sa creasca, apoi foc mic ca sa se coaca, testul cu scobitoarea si atat.

andrada
andrada
Junior
Junior

Mesaje : 209
Puncte : 211
Reputatie : 0
Data de inscriere : 19/10/2011
Varsta : 43

http://gustoscuandrada.blogspot.com/

Sus In jos

Discutii gustoase  Empty Re: Discutii gustoase

Mesaj Scris de tatia_p Lun Noi 14, 2011 11:53 am

hahahaaaa bine punctat Gabi, iar andrada draga de tine sa ai spor la explicatii si timp de scris Smile
sincer nu ma deranja deloc ce se vorba in casuta doar ca voi avea nevoie de niste sfaturi, si nu le voi gasi.. vreau sa fac de ziua sotului un tort surpriza...dar trebuie sa invat tot de la zero pt ca la torturi sunt in plop si plopul in aer Razz
cred ca ar trebui sa-mi cumpar niste tavi cu diferite forme ca la sculptat nu cred ca voi avea prea mult har Laughing
tatia_p
tatia_p
Junior
Junior

Mesaje : 366
Puncte : 371
Reputatie : 0
Data de inscriere : 12/09/2011

Sus In jos

Discutii gustoase  Empty Re: Discutii gustoase

Mesaj Scris de andrada Lun Noi 14, 2011 12:02 pm

Tatia, incepe cu ceva simplu.. nici eu inca n-am incercat sa sculptez inca..Smile
Cam ce ti-ai dori sa faci pt sotul tau ? Ai ceva in minte?

Cred ca pt inceput, e suficient sa ai 1 tava. Colorantii iti trebuie mai multi, daca nu cumperi fondantul gata colorat. Deci cu 1 tava de tort si cateva culori poti face un tort dragut Smile)
andrada
andrada
Junior
Junior

Mesaje : 209
Puncte : 211
Reputatie : 0
Data de inscriere : 19/10/2011
Varsta : 43

http://gustoscuandrada.blogspot.com/

Sus In jos

Discutii gustoase  Empty Re: Discutii gustoase

Mesaj Scris de tatia_p Lun Noi 14, 2011 12:06 pm

Andrada inca n-am nimica in minte, lui ii plac masinile darrr nu cred ca reusesc sa fac o masina din prima Laughing
tavi am rotunde si patrate... trebuie sa vad unde gasesc fondant aici, daca se gaseste de cumparat sau sa-l fac eu si unde gasesc colorant si ce tipuri de colorant au pe aici...ca am inteles din postarile tale ca sunt mai multe tipuri..
si clar ceva simplu,simplu pt inceput...
tatia_p
tatia_p
Junior
Junior

Mesaje : 366
Puncte : 371
Reputatie : 0
Data de inscriere : 12/09/2011

Sus In jos

Discutii gustoase  Empty Re: Discutii gustoase

Mesaj Scris de andrada Lun Noi 14, 2011 12:22 pm

Da, coloranti sunt de mai multe feluri. Pt colorat fondant este indicat sa folosesti coloranti gel, pt ca sunt concentrati si nu au multa apa ca sa inmoaie fondantul.
Sunt si coloranti pudra care se folosesc in general la colorat cu pensula, de exemplu petale de flori casa obtii efectul acela neuniform ( nush cat m-am facut inteleasa)

Coloranti lichizi se gasesc in general in marketuri si sunt ff ieftini, insa la pasta nu-i poti folosi decat daca colorezi intr-o singura culoare si iti trebuie portie mai mare, atunci inlocuiesti apa cu acest colorant lichid. Insa e mai greu de controlat nuanta..

Colorantii gel, ii gasesti in supermarket in strainatate insa cel mai usor e sa-i comanzi de pe net. Wilton, are coloranti buni si nu sunt scumpi, Eu folosesc wilton si Americolor, astia din urma, i-am comandat din Usa si au costat un ochi din cap si datorita transportului, insa imi plac fffffff mult... bine.. eu am deja cam 60 culori.. Smile)

Acum visez si eu sa trec la dust-uri, adica coloranti pudra,ca vreau sa incep sa fac flori... insa sunt tare scumpi si nu prea imi fac curaj sa-mi cumpar..


andrada
andrada
Junior
Junior

Mesaje : 209
Puncte : 211
Reputatie : 0
Data de inscriere : 19/10/2011
Varsta : 43

http://gustoscuandrada.blogspot.com/

Sus In jos

Discutii gustoase  Empty Re: Discutii gustoase

Mesaj Scris de tatia_p Lun Noi 14, 2011 12:32 pm

Andrada dar tu faci torturi pe comanda contra cost sau doar prietenilor ceva gen cadou?, haaa curioasa de mine Laughing
bine ma refer ca daca e cadou apoi iesi in pierdere, daca e contra cost atunci incluzi totul si asa se merita sa-ti comanzi coloranti buni Wink
tortul lui Patri a fost f f frumos colorat, avea o vitalitate decorul de ne durea inima sa-l taiem, deci sigur exista si pe aici coloranti buni ca altfel nu-i iesea asa de viu colorat tortuletul...tipa care mi-a facut tortul ia 15€ pe kil, eu i-am comandat de 2 kile, bine avea un pic mai mult cred eu, nu l-am cantarit dar aveam impresia ca tragea ceva mai mult, mi-a luat 30€ pt ca i l-am cerut de 2 kile... cred ca e tare migalos si in plus eu am cerut umplutura cu crema de oua si migdale care nici astea nu-s asa ieftine, dar ma gandesc ca ea cumpara in cantitati mari si-i iese pretul mai bun, altfel nu stiu ce castig are?! ca sincer nu-mi parea scump Rolling Eyes
tatia_p
tatia_p
Junior
Junior

Mesaje : 366
Puncte : 371
Reputatie : 0
Data de inscriere : 12/09/2011

Sus In jos

Discutii gustoase  Empty Re: Discutii gustoase

Mesaj Scris de andrada Lun Noi 14, 2011 12:32 pm

Tatia, uita-te pe cakecentral la torturi.. fa-ti o idee cam ce ti-ar place si apoi arata-ne si noua si vedem cum se face si cam ce trebuie .

Andre, Cutia de pantof e simpla daca o vrei inchisa. la partea de sus pui o dunga lata si mai grosuta din alta culoare ( cum am pus eu la tortul inima in partea de jos, dunga alba) apoi acoperi partea de sus cu aceeasi cuolare ca si dunga. Asfel obtii capacul.
Daca il vrei semi deschis... atunci trebuie sa faci din fondant o foaie groasa, o tai de dimensiunea dorita, ii tai si laurile, le lipsesti cu apa desi ar fi mai indicat sa folosesti lipisi de pasta ( apa + tylose) si o lasi la uscat cateva zile. Ai grija sa nu-ti crape. Ca sa eviti complicatia, poti face gumpaste si sa faci capacul din gumpaste, pt ca este mult mai elastic, se usuca mai repede.. etc.. insa e mai greu de procurat TYLOSE in ro...

andrada
andrada
Junior
Junior

Mesaje : 209
Puncte : 211
Reputatie : 0
Data de inscriere : 19/10/2011
Varsta : 43

http://gustoscuandrada.blogspot.com/

Sus In jos

Discutii gustoase  Empty Re: Discutii gustoase

Mesaj Scris de andrada Lun Noi 14, 2011 12:39 pm

Tatia, eu am facut pt mine dar in ultimul timp am cam tot primit comenzi, si am si refuzat multe ca nu prea am timp. Daca sunt prieteni am cerut doar ingredientele sau nimic, dupa caz Wink.

Pe tortul inima am luat 80 lei a avut tot asa cam 2 kile si ceva... pandispan cu crema aia de ciocolata de la tort delicios de ciocolata cu visine de pe blog. (asta o vrea toata lumea). Sincer nu prea se merita, deaceea nici nu m-am grabit sa iau comenzi, daca cineva vine si e dispus sa plateasca ca sa primeasca ceva bun, de casa si frumos, fac .. daca nu... sunt cofetatarii o groaza, care au cremele din prafuri... Oricum la cofetarie e 45 ron /kg cu fondant sau 5 lei felia si felia lor nu e cat a mea Smile)
andrada
andrada
Junior
Junior

Mesaje : 209
Puncte : 211
Reputatie : 0
Data de inscriere : 19/10/2011
Varsta : 43

http://gustoscuandrada.blogspot.com/

Sus In jos

Discutii gustoase  Empty Re: Discutii gustoase

Mesaj Scris de tatia_p Lun Noi 14, 2011 12:48 pm

asa e Andrada, nici nu a fost mult tortul inima.., i l-am aratat si la al meu a inghitit in sec Very Happy , el adora dulciurile...
si eu prefer de casa de cat din comert numai prafuri si chimicale... aici costa intre 9-11€ kilul la cofetarie, dar prefer de o mie de ori sa mai pun 5€ in plus pe kil si sa mananc ceva mai sanatos, daca tot pap bomba macar sa nu fie si nociva cu chimicale Laughing Laughing
dar tu inimioara ai dat-o cu mai putin de cat chimicalele din cofetarie Smile

acuma sap informatii pe google de aici despre coloranti.
tatia_p
tatia_p
Junior
Junior

Mesaje : 366
Puncte : 371
Reputatie : 0
Data de inscriere : 12/09/2011

Sus In jos

Discutii gustoase  Empty Re: Discutii gustoase

Mesaj Scris de andrada Lun Noi 14, 2011 1:24 pm

sa nu te prinda microbul.. Tatia!! ca nu mai scapi Smile
andrada
andrada
Junior
Junior

Mesaje : 209
Puncte : 211
Reputatie : 0
Data de inscriere : 19/10/2011
Varsta : 43

http://gustoscuandrada.blogspot.com/

Sus In jos

Discutii gustoase  Empty Re: Discutii gustoase

Mesaj Scris de tatia_p Lun Noi 14, 2011 3:08 pm

vaii mi-am prins urechile pe 2 site-uri despre toate ustensilele,ingredientele pt torturi... mama mia eu nici nu stiu pt ce se folosesc atatea Rolling Eyes
pt inceput am 2 intrebari Andrada: 1, un colorant gel de 30gr cam pt ce cantitatea de pasta ajunge? , 2, pt un tort mai micut simplu ce gramas de pasta trebuie?
am vazut pasta de zahar gata colorata in toate culorile posibile, se vinde la 1 kil, la 500gr si 250gr... naa belea ca-s prea multe pt mine Laughing
tatia_p
tatia_p
Junior
Junior

Mesaje : 366
Puncte : 371
Reputatie : 0
Data de inscriere : 12/09/2011

Sus In jos

Discutii gustoase  Empty Re: Discutii gustoase

Mesaj Scris de Andre Mar Noi 15, 2011 2:47 pm

ha!ha! aici imi erati Very Happy

Andrada, esti tare, 60 de culori!!!!!!!!!!!!!oauuuuu, eu ma joc cu 4 culori - rosu, albastru, galben si verde, dar asta pt ca nu am gasit in supermarket mai multe si de comandat de pe net, inca nu m-am incumetat!
Tu spui ca nu ai sculptat nimic, dar cum ai facut tortul- castel? Ala mi se pare o CAPODOPERA!!!

Daca e asa, nici eu nu am sculptat nimic, pt ca tortul-masina si tortul tzitzi le-am facut cu salam de biscuiti pe care le-am modelat cu mana cum am putut eu mai bine, mi-ar fi fost frica sa modelez blatul intr-o anumita forma, mai ales ca-mi plac torturile cu crema si nu blat gol...

Tatia, cum zicea si Andrda- vezi ca daca te ia microbul, nu mai scapi de el :-)

Am vazut si eu tot felul de forumuri cu instrumente ca am ramas cu gura cascata, dar eu zic ca se merita sa investesti in ele cand chiar ai de gand sa cofetaresti mai mult, eu una sunt foarte primitiva la capitolul 'scule' Very Happy

Andrada, mersi de ideile pt cutie, eu vroiam sa fac cutia de pantofi cu capacul semidesfacut, am citit pe un site nemtesc ca cea mai buna pasta de lipit e facuta din Kukident, o solutie de fixat protezele in gura Twisted Evil si care contine CMC (Carboxymethylcellulose), . Este tot una cu tylose despre care vorbeai tu???
Mi se pare totusi ciudat sa fac pasta de lipit din kukident... affraid
Andre
Andre
Junior
Junior

Mesaje : 208
Puncte : 210
Reputatie : 0
Data de inscriere : 24/09/2011

Sus In jos

Discutii gustoase  Empty Re: Discutii gustoase

Mesaj Scris de andrada Mar Noi 15, 2011 6:56 pm

Hello fete

Tatia, 30 gr colorant gel este foarteeeeeeeeeeeeeeeeeeeee mult !! Tu cand vei colora o portie de pasata (500 gr) vei folosi 2-3 picaturi sau cu o scobitoare vei lua colorant si vei pune pe pasta.. deci iti imaginezi cat de mult e 30 gr Very Happy
La un tort micut pt acoperit ( mai ales la inceput ca pui foaia mai groasa, RECOMAND) iti este suficient o portie dar trebuie sa faci mai mult pt ca trebuie sa intinzi foaia, de ex daca tortul este de 20 cm si laturile sunt de cate 8 cm, atunci foaia trebuie sa fie 20+8+8+ inca cativa cm. E mai bine sa ai mai mult fondant, ca oricum il poti congela si refolosi .
andrada
andrada
Junior
Junior

Mesaje : 209
Puncte : 211
Reputatie : 0
Data de inscriere : 19/10/2011
Varsta : 43

http://gustoscuandrada.blogspot.com/

Sus In jos

Discutii gustoase  Empty Re: Discutii gustoase

Mesaj Scris de andrada Mar Noi 15, 2011 7:04 pm

Andre, nici vorba, nu e acelasi lucru Smile)))) Tylose powder este o substanta alimentara cu care se face GUMPASTE adica pasta pt flori, florile alea faine care le vedeti pe torturile alea minunate, nu se fac din fondant pt ca nu se intinde foarte subtire si nici nu este prea elastic.

Tylose powder sau gum mix (de la wilton) se gaseste de comndat pe net si nu e foarte scump, cativa euro si la o portie de gumpaste folosesti 1-2 lingurite de tylose, deci este ok ...
andrada
andrada
Junior
Junior

Mesaje : 209
Puncte : 211
Reputatie : 0
Data de inscriere : 19/10/2011
Varsta : 43

http://gustoscuandrada.blogspot.com/

Sus In jos

Discutii gustoase  Empty Re: Discutii gustoase

Mesaj Scris de tatia_p Mar Noi 15, 2011 9:47 pm

Andrada merci mult, ah deci merita colorant gel daca doar cu picaturi se pune Smile
tatia_p
tatia_p
Junior
Junior

Mesaje : 366
Puncte : 371
Reputatie : 0
Data de inscriere : 12/09/2011

Sus In jos

Discutii gustoase  Empty Re: Discutii gustoase

Mesaj Scris de Andre Mier Noi 16, 2011 8:10 am

nu am mai auzit de tylose si nici n-am cautat pe net inainte sa ma fac de cacao Very Happy

Eu am fost foarte incantata de cum s-a comportat fondantul inghetat :-) ma asteptam sa se comporte altfel dupa ce-l dezghet :-)

Tre sa caut si eu gel, aici nu am vazut decat colorant lichid (4 culori, dupa cum spuneam) si praf, dar praful nu ma incanta deloc :-( Cu prima ocazie cand o sa mai fac vreun tort cred ca o sa-mi comand si eu cate ceva de la wilton (am citit si aici pe forumuri ca sunt f. bune culorile lor). Andrada. tu ai comandat vreun set, sau ti-ai luat fiecare culoare in parte Very Happy?
Andre
Andre
Junior
Junior

Mesaje : 208
Puncte : 210
Reputatie : 0
Data de inscriere : 24/09/2011

Sus In jos

Discutii gustoase  Empty Re: Discutii gustoase

Mesaj Scris de andrada Mier Noi 16, 2011 5:58 pm

Smile)) Andre, nu tea-i facut de cacao Razz ca kukidentul intradvar contine CMC, si cmc-ul este o substanta ca tylose, gum traganah etc.. cam toate au acelasi scop.. oricum pe lipic chestii simple poti folosi apa, nu e cazul sa recurgi la kukident, eu panna acum la tot ce-am facut am folosit doar apa ( putina) pe care am aplicat-o cu o pensula
andrada
andrada
Junior
Junior

Mesaje : 209
Puncte : 211
Reputatie : 0
Data de inscriere : 19/10/2011
Varsta : 43

http://gustoscuandrada.blogspot.com/

Sus In jos

Discutii gustoase  Empty Re: Discutii gustoase

Mesaj Scris de tatia_p Joi Noi 17, 2011 9:50 am

Andrada, pai asa e super Razz , nici nu-i asa scump colorantul gel daca se folosesc cu picaturi, aici am vazut de wilton 30ml la 3,60€ asa ca merita 2-3 culori investite daca dureaza.. ma mai gandesc daca ma apuc de facut sau ii comand Smile
tatia_p
tatia_p
Junior
Junior

Mesaje : 366
Puncte : 371
Reputatie : 0
Data de inscriere : 12/09/2011

Sus In jos

Discutii gustoase  Empty Re: Discutii gustoase

Mesaj Scris de Andre Joi Noi 17, 2011 10:38 am

Tatia, satisfactia e mult mai mare cand il faci tu :-)
Si cred ca si el ar aprecia surpriza ;-)

Ai gasit si in magazine wilton sau de pe net?
Andre
Andre
Junior
Junior

Mesaje : 208
Puncte : 210
Reputatie : 0
Data de inscriere : 24/09/2011

Sus In jos

Discutii gustoase  Empty Re: Discutii gustoase

Mesaj Scris de tatia_p Joi Noi 17, 2011 10:43 am

Andre, stiu ca e mai mare satisfactia si pt el o surpriza mai mare...darrr sa vedem de ma incumet Laughing

pe net am gasit wilton, inca n-am avut timp de cautat magazine cu specific.
deobicei 3-4€ platesc si transportul si nu se merita pt un colorant, eventual sa-mi cumpar 3-4 culori, dar sa vad si daca ma apuc de facut ca altfel sa-l cumpar si sa-l tin apoi nu are rost. Razz
tatia_p
tatia_p
Junior
Junior

Mesaje : 366
Puncte : 371
Reputatie : 0
Data de inscriere : 12/09/2011

Sus In jos

Discutii gustoase  Empty Re: Discutii gustoase

Mesaj Scris de Andre Joi Noi 17, 2011 10:52 am

Ai suportul nostru - virtual- daca te hotarasti sa-l faci tu :-)
Andre
Andre
Junior
Junior

Mesaje : 208
Puncte : 210
Reputatie : 0
Data de inscriere : 24/09/2011

Sus In jos

Discutii gustoase  Empty Re: Discutii gustoase

Mesaj Scris de tatia_p Joi Noi 17, 2011 10:55 am

Andre a scris:Ai suportul nostru - virtual- daca te hotarasti sa-l faci tu :-)

merci Very Happy flower
chiar o sa am nevoie de suportul vostru Smile
tatia_p
tatia_p
Junior
Junior

Mesaje : 366
Puncte : 371
Reputatie : 0
Data de inscriere : 12/09/2011

Sus In jos

Discutii gustoase  Empty Re: Discutii gustoase

Mesaj Scris de Andre Joi Noi 17, 2011 10:59 am

tatia_p a scris:
Andre a scris:Ai suportul nostru - virtual- daca te hotarasti sa-l faci tu :-)

merci Very Happy flower
chiar o sa am nevoie de suportul vostru Smile

Hi!hi! deci te-ai hotarat bounce bounce bounce
Andre
Andre
Junior
Junior

Mesaje : 208
Puncte : 210
Reputatie : 0
Data de inscriere : 24/09/2011

Sus In jos

Discutii gustoase  Empty Re: Discutii gustoase

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum