Cele mai tari mamici
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Discutii gustoase

+3
tatia_p
gabiveve
andrada
7 participanți

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

In jos

Discutii gustoase  - Pagina 3 Empty Re: Discutii gustoase

Mesaj Scris de mira Sam Ian 19, 2013 10:58 am

In afara celor 2-3 piureuri (refuzate) la inceputul diversificarii, eu nu am gatit separat pt ea, initial ii scoteam legume din ciorba, inca necondimentata/sarata, am vazut ca nu mananca mai nimic nici asa, decat daca ia direct din farfurie, asa ca am inceput sa fac mancarea ff putin sarata si sa-si poata lua de la noi ce-i place...de multe ori dupa ce isi lua puneam si eu sare Smile)

Azi dimineata a mancat prima data o banana, apoi, la vreo ora jumate, un ou (de casa) fiert moale cu jumatate de felie de paine praita cu unt, imediat fac linte, mei si ciuperci cu sos de rosii si legume...mai fac azi o ciorba de pleurotus si asta e oferta, daca vrea bine, daca nu, mananca fie fructe, fie unt (mai scapa si gol uneori cand asa ii trebuie, ii dau fara retinere), fie paine unsa cu unt, fie fulgi de porumb (fara zahar)...adica nu am fost si nici nu voi fi vreodata stresata de ce/cat/cand mananca. Cata vreme fac mancare pt noi inseamna ca am si pt ea Very Happy

Si uite-asa asa, cu muuulta rabdare si intelegere fata de nevoile ei am ajuns, inspre 3 ani, sa ne uitam cu drag la ea cu cata pofta mananca si cum s-au marit treptat portiile. Nu la un an, nici chiar la 2....insa acum, spre 3 ani, a ajuns sa manance absolut normal, cum am intuit intotdeauna ca se va intampla. Dar, recunosc, iti trebuie niscaiva nervi (de otel) sa taci din gura cand vezi ca un copil de 2 ani are zile in care alege sa manance maxim 3 guri de mancare si-n rest tzitzi...insa merita, merita din toate punctele de vedere Smile
mira
mira
Membru
Membru

Mesaje : 542
Puncte : 547
Reputatie : 3
Data de inscriere : 12/09/2011

Sus In jos

Discutii gustoase  - Pagina 3 Empty Re: Discutii gustoase

Mesaj Scris de eliza Sam Ian 19, 2013 12:46 pm

mira a scris:In afara celor 2-3 piureuri (refuzate) la inceputul diversificarii, eu nu am gatit separat pt ea, initial ii scoteam legume din ciorba, inca necondimentata/sarata, am vazut ca nu mananca mai nimic nici asa, decat daca ia direct din farfurie, asa ca am inceput sa fac mancarea ff putin sarata si sa-si poata lua de la noi ce-i place...de multe ori dupa ce isi lua puneam si eu sare Smile)

Azi dimineata a mancat prima data o banana, apoi, la vreo ora jumate, un ou (de casa) fiert moale cu jumatate de felie de paine praita cu unt, imediat fac linte, mei si ciuperci cu sos de rosii si legume...mai fac azi o ciorba de pleurotus si asta e oferta, daca vrea bine, daca nu, mananca fie fructe, fie unt (mai scapa si gol uneori cand asa ii trebuie, ii dau fara retinere), fie paine unsa cu unt, fie fulgi de porumb (fara zahar)...adica nu am fost si nici nu voi fi vreodata stresata de ce/cat/cand mananca. Cata vreme fac mancare pt noi inseamna ca am si pt ea Very Happy

Si uite-asa asa, cu muuulta rabdare si intelegere fata de nevoile ei am ajuns, inspre 3 ani, sa ne uitam cu drag la ea cu cata pofta mananca si cum s-au marit treptat portiile. Nu la un an, nici chiar la 2....insa acum, spre 3 ani, a ajuns sa manance absolut normal, cum am intuit intotdeauna ca se va intampla. Dar, recunosc, iti trebuie niscaiva nervi (de otel) sa taci din gura cand vezi ca un copil de 2 ani are zile in care alege sa manance maxim 3 guri de mancare si-n rest tzitzi...insa merita, merita din toate punctele de vedere Smile

Eu mai gatesc si separat, cateodata, pentru ea. Bine, acum ca a crescut, iti dai seama ca ii sunt permise tot mai multe mancaruri, si ea de fel e f pofticioasa si raspunde cu placere tuturor noutatilor, adica gusta, si de nu ii place, ma refuza. Rareori am avut probleme cu ea la mancare, pt ca e receptiva si nu o oblig sa manace. La inceputul diversificarii, eram pur si simplu disperata cand vedeam ca refuza anumite lucruri, o mai fortam sa manance, lucru absolut inadmisbil. Acum, daca nu mananca ceva, ok, o sa pape cand vrea...Multi imi zic ca nu are un program stabil de masa, si asa e, nu are, dar nu o pot obliga sa manance in acel moment si cum am mai zis in alta discutie, nu sunt genul cu recompense ca sa manance din farfurie. Si in orice caz, de ii e foame, vine si imi cere singura sa manance. Si nu ma sperii daca azi nu mananca mai mult de 3 linguri dintr-un fel, pt ca au si ei perioade, si stiu ca atunci cand ii e foame, imi cere, nu rabda.

Dar uneori sunt in pana de idei, la mic dejun ma descurc mereu si la pranz la fel, ca mananca ce mancam si noi, dar si la cina(rareori cand facem pizza, de exemplu, sau altceva nepermis nu ii dau si eu) dar predomina la cina pastele cu branza, branza cu smantana si mamaliguta, lapte cu gris, cu fidea, mai mult lactate de obicei, mancare usoara.

eliza
Junior
Junior

Mesaje : 420
Puncte : 447
Reputatie : 1
Data de inscriere : 07/11/2011
Varsta : 39
Localizare : o lume minunata

Sus In jos

Discutii gustoase  - Pagina 3 Empty Re: Discutii gustoase

Mesaj Scris de mira Sam Ian 19, 2013 2:01 pm

Eu am cautat tot timpul sa adaptez mancarea noastra la varsta ei. Cand s-a intamplat, f rar, sa vrea omul porcarioare (gen carnat prajit sau pizza) nu ne-am ascuns, nici n-am poftit-o...uneori a gustat, alteori deloc. Dar cand l-am vazut pe el ca il apuca pofte din astea o data pe saptamana, i-am pus interdictie, sa-si faca exclusiv cand doarme, ca eu n-am de gand sa-i interzic nimic copilei...si a inteles Very Happy

Pizza i-am dat si ei de cate ori am facut in casa....adica rar Very Happy Dar dupa 2 ani a inceput sa ceara din cand in cand pizza, ca i-a luat taica-sau o data si gata, stia locul...cu ciuperci si porumb am zis ca e ok daca-i ia din cand in cand...

Ei, lasa, al doilea copil e de multe ori mai fericit, ca parintii au invatat multe din greselile de la primul cyclops Si eu as schimba unele aspecte (nu i-as mai face pt nimic in lume baie zilnic, nici nu as mai folosi gel de dus parfumat in comert What a Face a fost nici o luna macar, dar i-a agravat dermatita...iar eu, tuta, nu am realizat. apa calduta si atat...ceaiuri de musetel, apa de tarate, picaturi de ulei...e arhisuficient)
mira
mira
Membru
Membru

Mesaje : 542
Puncte : 547
Reputatie : 3
Data de inscriere : 12/09/2011

Sus In jos

Discutii gustoase  - Pagina 3 Empty Re: Discutii gustoase

Mesaj Scris de eliza Sam Ian 19, 2013 5:54 pm

mira a scris:Eu am cautat tot timpul sa adaptez mancarea noastra la varsta ei. Cand s-a intamplat, f rar, sa vrea omul porcarioare (gen carnat prajit sau pizza) nu ne-am ascuns, nici n-am poftit-o...uneori a gustat, alteori deloc. Dar cand l-am vazut pe el ca il apuca pofte din astea o data pe saptamana, i-am pus interdictie, sa-si faca exclusiv cand doarme, ca eu n-am de gand sa-i interzic nimic copilei...si a inteles Very Happy

Pizza i-am dat si ei de cate ori am facut in casa....adica rar Very Happy Dar dupa 2 ani a inceput sa ceara din cand in cand pizza, ca i-a luat taica-sau o data si gata, stia locul...cu ciuperci si porumb am zis ca e ok daca-i ia din cand in cand...

Ei, lasa, al doilea copil e de multe ori mai fericit, ca parintii au invatat multe din greselile de la primul cyclops Si eu as schimba unele aspecte (nu i-as mai face pt nimic in lume baie zilnic, nici nu as mai folosi gel de dus parfumat in comert What a Face a fost nici o luna macar, dar i-a agravat dermatita...iar eu, tuta, nu am realizat. apa calduta si atat...ceaiuri de musetel, apa de tarate, picaturi de ulei...e arhisuficient)

Noi cand mancam ceva interzis ei, o facem cand ea sa nu fie prin preajma, pt ca de multe ori cere, si nu vreau sa ii fac pofta, pt ca e o fire f pofticioasa.

Si eu o sa schimb, cu siguranta, multe lucruri la Nicolas, care n-au fost bune la Samira(ex. obligatul sa manance un anumit fel de mancare, etc.). Totusi, m-ai speriat putin cu gelul de dus, pt ca pe Samira cu asta o spal, si n-are nimic, cel putin deocamdata.... Shocked

eliza
Junior
Junior

Mesaje : 420
Puncte : 447
Reputatie : 1
Data de inscriere : 07/11/2011
Varsta : 39
Localizare : o lume minunata

Sus In jos

Discutii gustoase  - Pagina 3 Empty Re: Discutii gustoase

Mesaj Scris de mira Sam Ian 19, 2013 8:36 pm

la bebelus evita in primele luni cat de mult tot ce e cu parfum. foloseste cu incredere sapun cu alep, dar nu zilnic, ulei de cocos sau de shea pt masaj...nimic, dar nici picatura de produse comerciale nu as mai pune la AL doilea copil...poate nu ar fi atat de sensibil ca iulia la piele, la ea am avut ocazia sa vad cat rau fac, dar am realizat in timp, dupa vreo 2-3 luni...plus ca o spalam mult prea des, maxim la 2 zile, cand ratam baia zilnica....or ei au nevoie de igiena zilnica doar la scutec...eventual sters cu carpa umeda unde se face cu lapte.
mira
mira
Membru
Membru

Mesaje : 542
Puncte : 547
Reputatie : 3
Data de inscriere : 12/09/2011

Sus In jos

Discutii gustoase  - Pagina 3 Empty Re: Discutii gustoase

Mesaj Scris de eliza Sam Ian 19, 2013 9:01 pm

mira a scris:la bebelus evita in primele luni cat de mult tot ce e cu parfum. foloseste cu incredere sapun cu alep, dar nu zilnic, ulei de cocos sau de shea pt masaj...nimic, dar nici picatura de produse comerciale nu as mai pune la AL doilea copil...poate nu ar fi atat de sensibil ca iulia la piele, la ea am avut ocazia sa vad cat rau fac, dar am realizat in timp, dupa vreo 2-3 luni...plus ca o spalam mult prea des, maxim la 2 zile, cand ratam baia zilnica....or ei au nevoie de igiena zilnica doar la scutec...eventual sters cu carpa umeda unde se face cu lapte.

In primul jumatate de an i-am facut baie zilnica, am folosit si geluri de corp, dar nu intotdeauna...Uleiul de corp, pt masaj, nici ala nu e bun? Deocamdata nu vad sa aiba vreo problema Samira cu pielea, si sper sa nu fi facut vreo greseala...

eliza
Junior
Junior

Mesaje : 420
Puncte : 447
Reputatie : 1
Data de inscriere : 07/11/2011
Varsta : 39
Localizare : o lume minunata

Sus In jos

Discutii gustoase  - Pagina 3 Empty Re: Discutii gustoase

Mesaj Scris de mira Sam Ian 19, 2013 9:18 pm

daca e din comertul obisnuit si parfumat nu, eu nu as mai folosi nimic. unt de cocos sau de shea, pe langa ca miros divin, tocmai pt ca previn problemele de pele si hidrateaza muult mai bine decat cele cumparate.

nu, bebelusii nu au nevoie de baie zilnica, asta intuiam nca de atunci...cand mai faceam la 2 zile. din pacate am aflat mult prea tarziu, tot citind despre dermatite si efectul produselor de imbaiere...negativ, bineinteles, daca e vorba de celebrele nivea, johnson etc. welleda si mustella sunt dintre cele ok, daca nu te atrage nicidecum cocosul sau shea (desi cocosul, daca-ti place in general, o sa-l adori si tu, eu numai din asta folosesc acum, alternativ cu ulei de argan)
mira
mira
Membru
Membru

Mesaje : 542
Puncte : 547
Reputatie : 3
Data de inscriere : 12/09/2011

Sus In jos

Discutii gustoase  - Pagina 3 Empty Re: Discutii gustoase

Mesaj Scris de eliza Sam Ian 19, 2013 9:35 pm

mira a scris:daca e din comertul obisnuit si parfumat nu, eu nu as mai folosi nimic. unt de cocos sau de shea, pe langa ca miros divin, tocmai pt ca previn problemele de pele si hidrateaza muult mai bine decat cele cumparate.

nu, bebelusii nu au nevoie de baie zilnica, asta intuiam nca de atunci...cand mai faceam la 2 zile. din pacate am aflat mult prea tarziu, tot citind despre dermatite si efectul produselor de imbaiere...negativ, bineinteles, daca e vorba de celebrele nivea, johnson etc. welleda si mustella sunt dintre cele ok, daca nu te atrage nicidecum cocosul sau shea (desi cocosul, daca-ti place in general, o sa-l adori si tu, eu numai din asta folosesc acum, alternativ cu ulei de argan)

Eu cocos nu folosesc, dar suna bine, si sa stii ca o sa incerc. Ulei foloseam de la Johnson, de obicei majoritatea produselor le am de la Johnson. Ai sters-o cu servetele umede pe corp, pe fata, pe picioruse, pe manute? Ca eu de obicei o stergeam si cu servetele umede, a nu se intelge ca inlocuiau apa, dar dupa ce o spalam o dadeam si cu servetele umede... Si cateodata, cand se mai murdarea, sau cand voiam sa aiba fata curatica, o dadeam si inca o dau cu servetele umede...

eliza
Junior
Junior

Mesaje : 420
Puncte : 447
Reputatie : 1
Data de inscriere : 07/11/2011
Varsta : 39
Localizare : o lume minunata

Sus In jos

Discutii gustoase  - Pagina 3 Empty Re: Discutii gustoase

Mesaj Scris de mira Sam Ian 19, 2013 10:04 pm

am folosit, de toate am folosit...de-aia zic ca n-as mai face. servetelele umede le-am folosit insa in ultimul an la scutec tot limpezite bine cu apa calduta, e suficient sa citesti ce contin si nu-ti dorest prea mult sa le pui pe pielea copilului...numai ca suntem atat de moderni incat de multe ori in loc sa gandim de 2 ori, ne aruncam pe toate facilitatile oferite de societatea de consum...
mira
mira
Membru
Membru

Mesaje : 542
Puncte : 547
Reputatie : 3
Data de inscriere : 12/09/2011

Sus In jos

Discutii gustoase  - Pagina 3 Empty Re: Discutii gustoase

Mesaj Scris de eliza Dum Ian 20, 2013 12:42 pm

mira a scris:am folosit, de toate am folosit...de-aia zic ca n-as mai face. servetelele umede le-am folosit insa in ultimul an la scutec tot limpezite bine cu apa calduta, e suficient sa citesti ce contin si nu-ti dorest prea mult sa le pui pe pielea copilului...numai ca suntem atat de moderni incat de multe ori in loc sa gandim de 2 ori, ne aruncam pe toate facilitatile oferite de societatea de consum...

Asa e. In plus, sunt de parere ca se poate include si comoditatea in astfel de cazuri...

eliza
Junior
Junior

Mesaje : 420
Puncte : 447
Reputatie : 1
Data de inscriere : 07/11/2011
Varsta : 39
Localizare : o lume minunata

Sus In jos

Discutii gustoase  - Pagina 3 Empty Re: Discutii gustoase

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum